ODPOWIEDZI NA TRUDNE PYTANIA

Prawie każdemu rodzicowi dziecka z sondą do karmienia zostaną zadane pytania. Czasami pytania pochodzą z autentycznej ciekawości i zainteresowania, a czasami są bolesne lub szokujące ze względu na sposób ich sformułowania lub ton, w jakim są zadawane. Kiedy rodzice są jeszcze we wczesnych fazach karmienia przez zgłębnik, odpowiedź na pytania zadawane przez członków rodziny, przyjaciół i zupełnie obce osoby może być trudna. Nawet pytania mające najlepsze intencje mogą być denerwujące, gdy są zadawane w niewłaściwym czasie. Ludzie często mówią, nie zdając sobie sprawy, z czym rodzice się borykają i jeśli nie przeszli przez bardzo podobne okoliczności, bardzo trudno jest im zrozumieć, w jaki sposób rzeczy, które mówią, mogą wzbudzić negatywne emocje, które już czujesz.

Jeśli zdecydujesz się odpowiedzieć, równie ważny jak udzielona przez Ciebie odpowiedź jest ton, w jakim jej udzielasz. Na moim blogu chciałabym poszerzać świadomość na temat karmienia przez zgłębnik, aby rodziny otrzymywały od otoczenia wsparcie, którego potrzebują. Wiele razy ludzie zadają pytania, ponieważ nigdy wcześniej nie widzieli zgłębnika i są ciekawi. Twoja odpowiedź przygotuje grunt pod sposób postrzegania przez nich zgłębników do karmienia w przyszłości. Trudno jest nadać pozytywny obrót konwersacji, gdy twoje własne emocje są niespokojne, ale jeśli potrafisz zareagować pozytywnie i skupić się na korzyściach, jakie to zapewnia, osoba, z którą rozmawiasz, na pewno to poczuje.

Poniżej zamieszczam kilka z często zadawanych pytań i sugerowanych odpowiedzi, które mogą pomóc rozmawiać o karmieniu przez zgłębnik.

Treść przetłumaczono i udostępniono z https://www.feedingtubeawareness.org za zgodą Tracy Nagy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.