Czy moje dziecko potrzebuje zgłębnika do karmienia (PEG) ?

Wielu rodziców nie decyduje o założeniu gastrostomii, jest po prostu do tego zmuszona, gdy istnieje oczywisty problem uniemożliwiający karmienie przez przełyk m. in. problemy strukturalne lub schorzenia genetyczne, neurologiczne, płucne, czy sercowe – by wymienić kilka najczęstszych.

Ale wielu z nich staje przed trudną decyzją. Mają dziecko, które je i pije doustnie, ale nie na tyle, aby przybrać na wadze. Takie dziecko definiuje się jako niezdolne do przybrania na wadze wystarczającej do podtrzymania oczekiwanego wzrostu. Lekarze mogą mówić o „wypadnięciu z krzywej”, odnosząc się do siatki centylowej na wykresach wzrostu i wagi. Dziecko może nie rosnąć przez wiele miesięcy oraz w okresach tzw. skoku rozwojowego lub robić zbyt małe postępy. Często podejmuje się próby, aby żywność była bardziej kaloryczna i zachęca się do jedzenia lub picia. Ale dziecko może pluć lub wymiotować, mieć biegunkę i coraz częściej odmawia jedzenia.

Zanim lekarze przejdą do omawiania z rodzicami tematu karmienia przez zgłębnik, prawdopodobnie wypróbowano już wiele innych metod. Karmienie przez gastrostomię jest często ostatecznością i bardzo rzadko jest opcją leczenia pierwszego rzutu.

Niedożywienia i odwodnienia nie należy lekceważyć, szczególnie u małych dzieci. Niedożywienie może mieć długofalowy wpływ na wzrost i rozwój, zwłaszcza rozwój mózgu w pierwszych kilku latach życia. Co więcej, osoby niedożywione są bardziej podatne na choroby i potrzebują więcej czasu na powrót do zdrowia. Podstawowym celem lekarza może być zapewnienie dziecku odpowiedniego odżywienia i nawodnienia, a dopiero na końcu skupienie się na przybieraniu na wadze.

Jeśli istnieje ścieżka, dzięki której Twoje dziecko może samodzielnie nadrobić zaległości poprzez bezpieczne jedzenie i picie, nie musisz rozpoczynać karmienia przez gastrostomię. Ale jeśli Twoje dziecko nie było w stanie nadrobić zaległości i nie jest w stanie utrzymać wzrostu i rozwoju, powinieneś poważnie rozważyć poddanie dziecko zabiegowi założenia PEG.

To, co najczęściej można usłyszeć od rodziców, którzy niechętnie podchodzili do karmienia przez zgłębnik lub długo odkładali tę decyzję – to to, że żałują, że nie zrobili tego wcześniej. Korzyści płynące z obserwacji, jak Twoje dziecko przybiera na wadze, rośnie i znowu się rozwija, przewyższają wszelkie niedogodności związane z karmieniem przez gastrostomię.

Przetłumaczono i udostępniono z https://www.feedingtubeawareness.org za zgodą Tracy Nagy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.